Malé jaderné reaktory

Malé jaderné reaktory pro energetiku a potenciál jejich využití pro Českou republiku
Kde?
Praha, FJFI, Břehová 7
Kdy?
12. 2. 2015

O KONFERENCI

Mezinárodní konference pořádaná agenturou EventEra ve spolupráci s FJFI a ÚJV Řež k jejich 60letému výročí založení, nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu, s účastí předních odborníků z Kanady, Jižní Koreje, Spojených států amerických a Ruska se věnovala fenoménu malých modulárních reaktorů (tzv.SMR).

O nejnovějších trendech a vyhlídkách se přišlo informovat 170 účastníků. Mezi přednášejícími byli například Ondřej Chvála z americké Tennessee University, David LeBlanc z kanadské firmy Terrestrial Energy, Han-OK Kang z jihokorejské organizace KAERI, či Milko Kovačev z Rusatom Overseas. Za Českou republiky vystoupil mimo jiné ředitel ÚJV Řež Karel Křížek a František Fiedler z EGP Invest.

Odborníci se shodli, že malé reaktory budou pro rozvíjející se ekonomiky v Asii a Jižní Americe atraktivní příležitostí, jak v následujících dekádách ekologicky a ekonomicky uspokojit hlad po energii.

V současnoti se vývoji a výzkumu malých reaktorů věnuje 11 zemí, rozpracováno je na 25 různých konceptů. Některé – jako je americký NuScale či ruský ruský koncept MBIR, počítají s uvedením do provozu v příštím desetiletí. Výhodou malých reaktorů je jejich nižší cena, vysoké bezpečnostní standardy, flexibilita výroby a nižší provozní náklady. O SMR se například zajímají země s vysokou poptávkou po energii, ale s nedostatečně robustní infrastrukturou a finančními možnostmi pro výstavbu velkých reaktorů.

PARTNEŘI

Partneri SMR vsichni